top of page

פחד במה - לדבר מול אנשים  

Giving a Lecture

האם יש לך פחד קהל 

רוני הוא מהנדס מבריק. בוגר הנדסת חשמל בטכניון בהצטיינות. הוא שירת בצבא כקצין קרבי ביחידה מובחרת. הוא סמנכ"ל פיתוח בחברת הייטק מצליחה. הוא איש של אנשים, חברותי, רהוט, בעל יכולת ניסוח גבוהה. הוא בטוח בעצמו ומדבר אנגלית שוטפת. אבל כשהוא צריך לתת מצגת מול לקוחות, ליסוע לפגישה עסקית עם לקוחות בחו"ל, אפילו רק לנהל שיחה עסקית עם כמה אנשים בזום הוא מוצא את עצמו פעם אחר פעם מנסה להתחמק ולהמציא תרוצים על מנת לא לדבר. כשהוא משתתף בישיבות עם קהל הוא שותק ובוודאי לא מבטא את עצמו במלוא היכולות שלו. הוא מרגיש שהחרדה מציפה אותו, שכולם בוחנים ומבקרים אותו. הוא מוצא את עצמו סורק את הבעות הפנים של הקהל שלפניו מנסה לאתר ביקורת וחוסר שביעות רצון. מחשבות שליליות עולות בו שוב ושוב. כשהוא מדבר הוא מדבר בשקט כאילו הוא מנסה שלא ישמעו אותו. כשהוא מנסה בכוונה להגביר את הקול הוא מרגיש שהקול שלו רועד. במקום לחשוב על נושא ההרצאה כל תשומת הלב שלו מרוכזת בתפקוד שלו. הוא יודע אנגלית ברמת שפת אם והיכולות הוורבליות שלו גבוהות ביותר ועדיין הוא מוצא את עצמו מגמגם לעיתים כשהוא צריך לדבר מול קהל. כאבי הבטן שהוא כל כך מכיר מפעמים קודמות חוזרים ומופיעים - לפעמים ימים לפני שהוא אמור להופיע. 

לדבר מול אנשים

רוני סובל ממה שנקרא פחד במה - פחד קהל. פחד במה הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר והכואבים ביותר ומתבטא בפחד לדבר מול אנשים.  כמעט כולנו מרגישים דריכות מלווה בחשש מסויים לפני שאנחנו עולים לבמה לדבר מול קהל. החשש הזה ידעך מעט עם הנסיון וככל שנצבור יותר הופעות על במה. אצל מי שסובל כמו רוני מפחד במה הפחד עלול לשתק ואף להתבטא בתסמינים של פאניקה. אנחנו מזיעים, הידיים רועדות, קצב הלב נוסק, לחץ הדם עולה, תחושת יובש ומחנק עולה בגרון ואנחנו רק רוצים לברוח מהמקום. 

יש מי שמרגיש פחד במה כשצריך לדבר מול עשרות אנשים ויש מי שחושש אפילו מלדבר מול שני אנשים. פחד במה יכול להופיע בגיל ממש צעיר -  כשמצביעים בבית ספר וצריך לדבר מול הכיתה, בכינוסים משפחתיים, בצופים, בצבא , באוניברסיטה, בעבודה , באסיפת שכנים ובאינספור מקומות נוספים. מי שסובל מפחד במה ימנע מדיבור מול קהל , ימנע מלנצל הזדמנויות שיכולות לקדם אותו ויסגל לעצמו אורח חיים הימנעותי. מעבר לסבל ותחושת חוסר הערך וחוסר המסוגלות , מעבר לאי היכולת לבטא את עצמנו במלוא העוצמה פשוט נוותר על חלק משמעותי מחיינו שהיו יכולים להיות אחרים וטובים יותר. נוותר על מה שהיינו יכולים להיות. 

איך להתמודד עם פחד קהל 

כשרוני היגיע אלינו הוא לא האמין שיש מה לעשות. הוא היה בטוח שפחד הבמה שלו הוא חלק ממנו ממה שהוא ושהוא יחיה איתו כל חייו. שזו גזירת גורל שיש לחיות איתה. אם רוני חשב שמשהו יעזור הוא אולי חשב שטיפול תרופתי בפחד קהל הוא אולי הדבר היחידי שיכול לעזור מעט. אחרי טיפול לא ארוך הוא כבר לא חושב כך. הוא פשוט לא מבין למה חיכה כל כך הרבה זמן עד שניגש לטיפול. הוא למד את החומר. בדקנו ביחד ואיתגרנו ביחד את הסכמות והמחשבות שהיו לו בקשר לעצמו ובקשר לפחד הקהל שלו. הבנו ביחד שפחד הקהל של רוני הוא לא חלק ממה שהוא ושאפשר לשנות את המצב. האם תקרה קטסטרופה במצגת ללקוחות מחו"ל ביום שלישי הקרוב ? כשרוני בדק את זה עם עצמו הוא כבר לא היה משוכנע בתרחיש הרע ביותר. הוא היה מוכן להיות ספקן. יכול להיות שלא תהיה קטסטרופה מוחלטת במצגת. וגם אם הוא לא יהיה במיטבו גם אז אולי לא יקרה אסון. רוני עשה הרבה "שיעורי בית" שנתנו לנו. בדק ואיתגר את המחשבות שלו. אפילו בדקנו ביחד מיהם המפורסמים עם פחד במה. ביחד בנינו מדרג של הדברים המאיימים בפחד הבמה שלו. התחלנו מהמשימות הפשוטות והקלות. רוני נתן מצגת לשני חברים לעבודה. וזה הלך יחסית טוב. המשכנו משם למשימות טיפה יותר מאתגרות. רוני היה מוכן להתמודד ולהתעמת עם פחד הבמה שלו. תכננו משימות שהלכו ועלו בהדרגה בדרגת הקושי. ביחד תיחקרנו את מה שהיה. לאט לאט החרדה "השפילה" את עיניה כנגד הנחישות. רוני עדיין חושש. הוא עדיין לא נואם טבעי וכריזמתי אבל הוא בהחלט לא נמנע. הוא מבצע מצגות בקלות ובצורה טובה. הוא לא נמנע ממצבים שדורשים הופעה לפני קהל. הוא אפילו יוזם הזדמנויות לנאום לפני אנשים. הוא אפילו נהנה מזה. 

טיפול בפחד קהל אצלנו הוא טיפול ממוקד וקצר טווח. הטיפול נתפר ומותאם במיוחד למטופל. תוך מספר מועט של פגישות, בין 12 ל 18 פגישות בממוצע רוב האנשים ירגישו הפחתה דרמטית בתחושות הלא נעימות. הטיפול דורש עבודה רבה ונחישות גם מצד המטופל. אנחנו לא מבטיחים לכם שתתקדמו אם לא תתאמצו. צריך לבצע "שיעורי בית" וצריך יכולת התמודדות. אבל פחד במה אינו "גזירת גורל". הוא לא משהו שהוא חלק מאיתנו. ניתן ואפשר להתגבר עליו. תשאלו את רוני. 

bottom of page