top of page

קלסטרופוביה

קלסטרופוביה היא פחד ממקומות סגורים וצפופים וחשש מחנק. מעל 5% מהאוכלוסיה סובלים מקלסטרופוביה.

קלסטרופוביה(קלאוסטרום - לכוד , פוביה - פחד ביוונית) היא פחד ממקומות קטנים וסגורים. רוב האוכלוסיה לא תרגיש נוח במקומות קטנים במיוחד וסגורים וחסרי איוורור אבל בין 5-10% מהאנשים סובלים מקלסטרופוביה - הפרעת חרדה עזה שמתבטאת בפחד מחנק וחוסר יכולת להימלט. 

​מה זה קלסטרופוביה ?

מי שסובל מקלסטרופוביה יחשוש מחדרים קטנים ונעולים, ממרתפים ומערות, מנהרות, מעליות , רכבות ואוטובוסים צפופים וגם מבדיקות רפואיות במכשירים שמגבילים את המרחב שלנו כמו מכשיר אמ.אר.איי או ישיבה על כסא רופא השיניים ואפילו מצווארונים צרים ולוחצים. גם עמידה בתור בחנות או בפקק בכביש עלולה להחוות כהגבלה ביכולת התנועה שלנו ולעורר את הפחד. ההימנעות מהמצבים מעוררי החשש מגבילה את התפקוד הימיומי שלנו ומחמירה את הקלסטרופוביה. רק מעטים פונים לטיפול. 
קלסטרופוביה היא פחד לא רציונלי. רוב האנשים הקלסטרופובים שמוצאים את עצמם סגורים בחדר קטן בלי חלונות יודעים שהם לא בסכנה והם עדיין יהיו מבועתים בלי לדעת למה. קלסטרופוביה עלולה לפגוע באיכות החיים שלנו - אם לא נוכל לעלות במעלית למקום העבודה שלנו, אם נהיה חייבים לעלות במדרגות לדירה שלנו שנמצאת בקומה גבוהה, אם נימנע מנסיעה בקרון רכבת צפוף או באוטובוס בשעות הלחץ, אם נמנע מטיסות במטוסים החרדה רק תלך ותחמיר ותגביל אותנו יותר ויותר. הימנעות מבדיקות אצל רופא השיניים או טיפול שיננית בגלל קלסטרופוביה עלולים לפגוע בבריאות השיניים שלנו. הימנעות מבדיקות MRI עלולה לפגוע במצבנו הבריאותי הכללי. 

סימפטומים של קלסטרופוביה -

התסמינים של קלסטרופוביה עלולים לכלול קוצר נשימה ותחושת חנק, לחץ בצוואר, היפרוונטילציה, רעד בלתי נשלט, יובש בפה, כאבי בטן, דופק ולחץ דם מוגברים, הזעה ועוד. התקפת פאניקה מלאה עלולה להופיע. 

סיבות לקלסטרופוביה -

חוקרים משערים שקלסטרופוביה עלולה לנבוע מהקטנה של האמיגדלה. האמיגדלה היא אבר קטן במוח שאחראי בין השאר על התניית הפחד והפעלה של תגובת הילחם או ברח. התגובה מופעלת כשגירוי מקושר עם סיטואציה מאיימת. מידת העוררות הפיסית שלנו, קצב הנשימה, לחץ הד הדופק, קצב שיחרור האדרנלין כולם יתגברו כשהאמיגדלה תזהה איום. במקרה של קלסטרופוביה האמיגדלה תיכנס לפעולה כשנחשוש ממקום סגור או הגבלת תנועה וחנק. 
הסבר נוסף להיווצרות קלסטרופוביה היא התנייה קלאסית - כשהמוח יוצר קישור בין מרחב תחום וסגור לבין סכנה. זה עלול לקרות כתוצאה מנסיון טראומטי - אם נתקעתי במעלית בעבר אני עלול לפתח קלסטרופוביה, אם סגרו אותנו בילדות בחדר חסר חלונות או אפילו במרתף כצורת הענשה, או שנסגרנו בטעות בתוך ארון קטן בלי יכולת לצאת. 
יתכן שקיים בקלסטרופוביה גם מרכיב של פרהדיספוזיציה גנטית - תאי המוח של חלקנו מחווטים כך שיטו לפחד ממה שהיה אבולוציונית מסוכן בשבילנו ומקומות קטנים וסגורים בלי יכולת להימלט היוו סכנה בעבר. כמו שפחד מנחשים זו פופיה שלא נולדנו איתה אבל קל לנו מאוד ללמוד ולרכוש אותה, כך גם קלסטרופוביה עלולה להיות פרהדיספוזיציה שנולדנו איתה וטריגר מסוים הפעיל אותה לכדי פוביה קבועה. 

טיפול בקלסטרופוביה -

הטיפול במרכז CBT - לטיפול קוגניטיבי התנהגותי בתל אביב מבוסס על שילוב של טיפול קוגניטיבי עם טיפול התנהגותי. בשלב הראשוני נבצע הערכה - המטופל יספר על עצמו ומדוע היגיע לטיפול. נבצע בדיקה משותפת איך המחשבות הרגשות וההתנהגויות תורמים לקלסטרופוביה. ננסה לברר אם אנחנו יכולים לזהות אירוע מפעיל לקלסטרופוביה. במסגרת הטיפול הקוגניטיבי נבדוק את דפוסי החשיבה ואת המחשבות האוטומטיות שלנו. ננסה לבדוק אפשרות לתיקון דפוסי החשיבה ואת המחשבות האוטומטיות שלנו - אולי יש אפשרות שהמעלית לא תתקע ? אולי כניסה למנהרה במכונית לא תסתיים באסון ? 
בשלב הטיפול ההתנהגותי יערוך המטופל מדרג של איומים - לדוגמא - כניסה למנהרה במכונית 50, כניסה למעלית קטנה 75
ולאחר מכן בליווי המטפל ובהדרגה ינסה לחוות את הסיטואציות המאיימות. רק כשסיטואציה מסויימת הופכת לכמעט בלתי מאיימת נעלה במדרג. בד בבד נלמד נשימה נכונה וטכניקות הרגעה. בעבודה משותפת וצמודה של המטפל והמטופל אפשר בהחלט להשיג שיפור בתסמיני הקלסטרופוביה ואף הכחדה מוחלטת שלה. 

קלסטרופוביה

bottom of page