top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תcbtisrael.org

פחד וחרדה

פחד וחרדה הם רגשות שמלווים את האדם משחר ההיסטוריה. הם התפתחו אבולוציונית לא רק אצל בני אדם. גם בעלי חיים מפחדים. מי שלא ירגיש פחד לא ישרוד - אם האיילה לא תפחד מהאריה הוא יטרוף אותה. בעלי חיים וגם אנחנו בתוכם מפחדים מדברים שמסכנים אותם - חיות טרף, מקומות גבוהים שבהם יש סיכון לנפילה, מקומות צרים וסגורים, גירוי מכאיב ולא נעים, רעשים חזקים ועוד. הפחד נועד להגן ולשמור עלינו מאיומים. בלעדיו היינו נפגעים ולא שורדים אפילו יום אחד. מי שלא ירגיש פחד ממקום גבוה ומסוכן יפול ויפצע, מי שלא יפחד ממים רותחים יכווה, מי שלא מפחד מסכינים וחפצים חדים עלול להידקר. מכיוון שהחרדה והפחד הם רגשות כל כך חשובים וחיוניים לקיומנו הם פועלים בעצמה ומשפיעים עלינו בכל רגע מהיום בכל יום מימי חיינו.

יש הרבה פחדים שלא צריך ללמד אותנו בכלל - אנחנו מפחדים אינסטנקטיבית מאור חזק, ממכה מנפילה מרעש חזק. יש לנו פרה דיספוסיציה - נטיה מולדת לפחדים רבים - אנחנו נוטים למשל לפחד מאוד בקלות מנחשים. לא ממש צריך ללמד אותנו שצריך לפחד מהם. ויש רשימה ארוכה מאוד של דברים שלמדנו לפחד ולהיות חרדים מהם במהלך חיינו. האבולוציה בנתה אותנו כך שנלמד בקלות לפחד. לא צריך להתאמץ הרבה בשביל לרכוש פחד. פחד הוא לא מתמטיקה אפשר ללמוד אותו ממש בקלות. ולא צריך ללכת לאוניברסיטה בשביל זה. אפילו לא בית ספר יסודי.

פחד שלמדנו נשאר לרוב איתנו. אם היה לנו נסיון לא טוב עם טיפוס על העץ כשהיינו קטנים ונפלנו ממנו סביר להניח שנפחד מגובה. אם הכלב של השכנים נשך אותנו כשהיינו קטנים ואם לא יהיו לנו התנסויות חיוביות שיתקנו את ההתנסות הזו במהלך הזמן סביר שנחשוש מכלבים. עוצמת הפחד והחרדה תלויה במשתנים רבים כולל הגנטיקה שלנו ומבנה האישיות שלנו כמו גם מהלך החיים וההתנסויות שהיו לנו במהלכם.

החרדה והפחד הם כמו מערכת אזעקה משוכללת שפועלת מידית בכל פעם שהמוח שלנו מזהה סיכון. המערכת הזו פועלת גם דרך אזור במוח שנקרא אמיגדלה. תגובות הפחד יהיו הרבה פעמים מהירות ביותר. עוד לפני שהמערכת הקוגניטיבית המוחית - עוד לפני שהמוח יעבד את האינפורמציה וישקול את האפשרויות כדי לקבל החלטה המערכת הזאת כבר תפעיל אותנו. כשנראה נחש או חיית טרף כנראה שלא נחשוב ונשקול היטב את כל האפשרויות. לא נחשב את הסיכון אלא נברח אינסטנקטיבית ומיד. לאורך האבולוציה לתגובה המיידית הזאת היו יתרונות מכריעים. כי מי שהיה חושב מעט אחרי שראה אריה ושוקל היטב את המצב ואת הסיכונים כנראה שכבר לא היה איתנו היום. דווקא הפחדנים - מי שהאמיגדלה הפעילה את תגובת ההילחם או ברח המיידית אצלו. דווקא הם שרדו. לכן עד ימינו - אנחנו כולנו די פחדנים. לכולנו קל מאוד ללמוד פחד חדש והפחד הזה כנראה ישאר אצל רובנו לתקופה ארוכה אולי אפילו לכל החיים. מצד שני אנחנו בנויים כך שקשה לנו לשכוח פחדים. אנחנו זוכרים אותם טוב. ואנחנו אפילו לא כל כך שולטים בהם. הם מגיבים ונכנסים לפעולה עוד לפני שאנחנו מספיקים לחשוב. הפחד והחרדה הם מנגנוני הגנה שהאבולוציה יצרה. אנחנו נולדים כבר עם פחדים מסויימים, לחלקם יש פרה דיספוסיציה מוקדמת - נטיה לרכישה מוקדמת ואת רובם אנחנו אוספים ולומדים בקלות ובחריצות במהלך החיים.

החרדה והפחד הם כמו מערכת אזעקה שפועלת כל אימת שהמוח שלנו מזהה סכנה. האבולוציה בנתה את המערכת הזו כך שתהיה מאוד יעילה בזיהוי סיכונים ושלא תחמיץ איום אמיתי. מצד שני המערכת בהחלט עלולה לעבוד ביתר בזיהוי איומים חלקם אפילו איומים לא אמיתיים. המחיר שנשלם בהשרדות שלנו על הפעלת המערכת מול איומים שהיא מזהה בטעות הוא קטן יחסית לטעות של המערכת. מספיק מקרה של איום אמיתי אחד שהיא לא תתריע לגביו לפנינו ולא נשרוד יותר. חרדה של העולם המודרני , פחדים ופוביות מדברים שלא באמת מסכנים אותנו הם המחירים שאנחנו משלמים היום על מערכת ההגנה - מערכת האזעקה המשוכללת הזו. ופחד שאימצנו קשה מאוד להיפטר ממנו. צריך להשקיע עבודה ומאמצים רבים כדי ללמד את עצמנו לא לפחד ממשהו שאנחנו מפחדים ממנו. לא להיות חרדים ממה שאנחנו חרדים מפניו.

5 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page